Všetko o Zlate

VŠETKO O ZLATE

Zlato a jeho čistota, farba, cena a starostlivosť

Zlato je mimoriadny kov s unikátnymi vlastnosťami. Vyznačuje sa žltou farbou a to v rôznych odtieňoch. Je odolné proti hrdzi a korózii. Aj keď je zlato veľmi silný kov, zo všetkých drahých kovov je najviac tvárny.

Čistota (počet karátov)

Rýdze zlato je príliš mäkké pre každodenné nosenie. Práve preto je legované so zmesi kovov ako je striebro, meď, nikel, zinok, ktoré mu dajú silu a odolnosť. Karát, označuje čistotu zlata. Poznáme ho aj pod skratkou „K“, ktorá tiež znamená čistotu, alebo koľko kovu v šperku je zlato. Kartá je vyjadrený v hodnotách 24ths, takže 24 karátovým zlatom označujeme 100 percent zlata. My vytvárame naše šperky s použitím 14 karátového zlata. Tak napríklad 18 karátové zlato sa skladá zo 75 percent zlata, pretože je legované s inými kovmi pre dostatočnú silu na každodenné nosenie. 14 karátov zlata sa skladá z 58,3 percenta zlata a 41,7 percent iných kovov.

Farba

Farba zlata je určená dvoma faktormi:
- typ kovových zlatin
- podiel jednotlivých kovových zliatin

Žlté zlato

Prírodné zlato a farebne sýte zliatiny sú to práve čo dodá zlatým šperkom bohatý lesk. Najčastejšie používané zliatiny pre žlté zlato sú meď s červeným odtieňom a taktiež striebro. Profesionálna zmes medi, striebra a zlata dáva žltému zlatu príjemnú farbu teplého kovu.

Biele zlato

Strieborno biely charakter je to čo robí biele zlato veľmi príťažlivým. Aby nám vzniklo biele zlato musíme použiť zliatini, ktoré sú biele a výsledný povrch nanesieme extrémne drahým a tvrdým kovom, ktorý sa nazýva ródium. I keď je ródium silný kov, môže spôsobiť časom opotrebenie.

Ružové zlato

Krásny ružový odtieň zlatých šperkov nazývaný ružové, alebo červené zlato vzniká použitím zliatiny medi. Opäť platí, že percentuálny počet zliatiny iných kovov je rovnaký ako pre žlté a biele zlato. Rozdiel je v používaní zmesí a najmä kovu. Zlato je len zlato a jeho farebnosť, vôbec neovplyvňuje kvalitu, alebo odolnosť.

Cena

Ceny zlatých výrobkov sú závislé od použitej čistoty zlata (karáty) od trhovej hodnoty zlata a úrovne remeselného spracovania a dizajnu každého kusu šperku. V cene šperku je zarátaná aktuálna cena zlata plus cena práce, dizajnu a finálneho prevedenia.

Starostlivosť

Pretože zlato je prírodný prvok, je ovlyvňované agresívnymi chemikáliami ako sú chlór alebo iné čistiace prostriedky. Odporúčame Vám aby ste šperky zosadili z teľa pro používaní chemických látok. Znížite tým odreniny na šperku a predĺžite lesk. Na čistenie zlatých šperkov možno použiť špeciálne handričky, ktoré sú dostupné v našej predajni. Ak šperky nenosíte je potrebné ich odkladať do krabičiek, alebo šperkovníc a tým ich chránite pred oxidovaním.

Viac informácií?

Zlato, respektíve označenie Au, bolo jedným z prvých známych kovov. Zlatý štandard definuje svetový menový systém, kedy peniaze predstavujú hodnotu zlata.

24 karat = 100% zlata
Príliš mäkké na výrobu šperkov

22 karat = 91,7% zlata
Príliš mäkké na výrobu šperkov

18 karat = 75,0% zlata
Ideálne na výrobu šperkov

14 karat = 58,3% zlata
Ideálne na výrobu šperkov

9 karat = 37,5% zlata
Minimálne používaný štandard

Šperky nášho zlatníctva su z kvalitného 14 karátového zlata.

Loading...