Tipy klenotníka

TIPY KLENOTNÍKA

Nákup šperkov nie je bez rizika. Existuje veľa vecí, ktoré jestvujú a klenotník si moc nepraje aby ste o nich vedeli keď nakupujete šperky. Určite poznáte známu frázu jedného múdreho človeka „nie je všetko zlato, čo sa blyští“ a „každý kameň čo sa blyští, nie je diamant“ A práve preto Vám chceme dať zopár dobrých rád a odporúčaní, ktorým sa pri nakupovaní šperkov vyhnúť.

1. Šperky s diamantom nemôžu byť nikdy vo výpredaji

Ak Vás klenotníctvo nahovára na skvelé výpredaje šperkov s diamantmi, dávajte si pozor a snažte sa ukorigovať toto pokušenie. Vedeli ste, že aj tí najznámejší klenotníci diamanty väčšinou objednávajú a dovážajú špeciálne pre už objednaný šperk? Trh s diamantami nie je nikdy presýtení a práve preto má stabilnú cenu. Jeho cena jednoducho spadnúť nemôže. Ak je tomu tak, že klenotníctvo má plno zásob diamantov, znamená to, že nie sú prvotriedne a kvalitné, ale len “chybné” (horší brus, menej hodnotné).

2. 50% výpredaj šperkov je nereálny

Ak Vám klenotník ponúka výpredaj svojich šperkov v hodnotách okolo 50 , 60 % riskuje svoju existenciu na trhu, pretože tým pádom predáva hlboko pod cenu zlata samotného. V tom prípade buďte veľmi opatrný a spýtajte sa na registráciu na príslušnom puncovom úrade, alebo si puncovný znak overte. Pravdepodobne pôjde o nekvalitné zlato, striebro, alebo o iný kov s pozlatením.

3. Drahé kamene ako perly za málo penazí - nereálne!

K dispozícii sú prírodné perly a potom existujú aj umelo pestované perly. Prírodné korály sú zriedkavé a veľmi drahé, zatiaľ čo kultivované perly sú k dispozícii ľahko. Kvalitná umelá perla má silnú perleť a lesklý povlak. Rozdiel zistíte aj v cene. Prírodné perly sú niekoľko krát drahšie.

4. Cena šperku samotného pod dennou cenou zlata?

Sľubuje Vám klenotník 1 gram zlata za 20 alebo 30 Eur? Pozor! Musí v tom byť trik. Cena šperku samotného sa skladá z dennej ceny zlata, počtu karátov zlata, ceny práce a dizajnu. Jedná o 4 prvky, ktoré sa musia zarátať. Ak je však celkový šperk lacnejší ako cena zlata na burze, bude v tom háčik. Zistite si kvalitu šperku, prevedenie a taktiež aj kondíciu, či sa jedná o nový šperk, alebo o používaný.

5. Lacné a tenké obrúčky

Kupujete obrúčky podľa ceny? Máte nizky rozpočet a klenotník Vám „brnkne“ na strunu a ponúkne obrúčky za 160 Eur, alebo dokonca menej? Existujú dva možné omyly: 

  • 1. Obrúčky budú príliš tenké a rýchlo sa zdeformujú.
  • 2. Bude v tom iný problém ako (zlá kvalita, obrúčky sú duté, majú príliš málo karátov a podobne)

Pre Viac informácií nás neváhajte kontaktovať. Určite Vám poradíme. 

Loading...